در حال بارگذاری ...

بهرام جلالی‌پور: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان فضای تربیت نسل فهیم آینده است

عضو هیئت انتخاب بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان گفت: برگزاری این جشنواره، بسیار حائز اهمیت است زیرا این گروه، شهروندان آینده هستند و تئاتر مناسب می‌تواند از آن‌ها شهروندانی فهیم‌تر و مسئول‌تر بسازد.

به گزارش روابط عمومی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، بهرام جلالی‌پور، عضو هیئت انتخاب بخش نمایشنامه‌نویسی، بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، درباره معیارهای مورد توجه و تأکید در این دوره، گفت: در این دوره از جشنواره به صورت طبیعی دو طبقه‌بندی مشخص، یعنی توجه به نمایشنامه‌نویسی و معیارهای نگارش برای گروه مخاطبان خاص که در این رویداد گروه کودکان و نوجوانان هستند، مورد توجه قرار گرفت.

او تعداد آثار ارسالی به این بخش از جشنواره را بالا خواند و اظهار کرد:بیش از ۱۰۰ نمایشنامه به این بخش از جشنواره ارسال شده بود که نشان‌دهنده شور،شوق و انگیزه زیاد نمایشنامه‌نویسان،به خصوص هنرمندان فعال در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف است.

عضو هیئت انتخاب بخش نمایشنامه نویسی،بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان ادامه داد:متأسفانه به نظر می‌رسد که علی رغم شور،شوق و انگیزه کاری بالای هنرمندان در این بخش،کاری مؤثر و جدی در این حوزه صورت نگرفته است؛ به نحوی که در اغلب آثار رسیده،شاهد اشکالات بسیاری بودیم.

جلالی‌پور خاطرنشان کرد:بسیاری از آثار در بخش نمایشنامه‌نویسی،هم از نظر اصول و فنون درام‌پردازی و هم در شناخت کودکان و نوجوانان دچار مشکل بودند.

او تأکید کرد:من دو دوره قبل‌تر نیز،به همین روش،یعنی داوری دو مرحله‌ای،در این جشنواره کار انجام داده‌ام و قبلا نیز به داوری آثار بخش نمایشنامه‌نویسی،به این شکل پرداخته‌ام،بنابراین می‌توانم با قطعیت بگویم که متأسفانه در وضعیت نمایشنامه‌نویسی کودک و نوجوان تغییر قابل توجهی صورت نگرفته است.

عضو هیئت انتخاب بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره بیست و هفتم ادامه داد:دو سال پیش و به همت جناب آقای مشهدی عباس که هم اکنون دبیر جشنواره هستند،فرصت آموزش به مربیان فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان‌ها فراهم شد و به تولید آثار خوب و قابل توجهی نیز انجامید،بنابراین می‌توان گفت که اگر بخشی از مأموریت و جهت‌گیری جشنواره‌ها به سمت آموزش معطوف شود،در درازمدت نتیجه بسیار بهتری به دنبال خواهد داشت.

جلالی‌پور،درباره سطح آثار این دوره از جشنواره بیان کرد:طبعا بسیاری از آثار از استاندارد لازم برخوردار نبود،اما با در نظر گرفتن طبیعت رقابتی این بخش،در نهایت تعدادی کار انتخاب می‌شود. بنابراین همیشه جایی برای اما و اگر باقی می‌ماند.

او برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را ضروری خواند و تصریح کرد:در نفس این‌که برگزاری جشنواره‌های هنری امری ضروری و مفید است،تردیدی وجود ندارد؛ اما به نظرم برای برگزاری جشنواره باید هدف‌گذاری،نیازسنجی،طراحی برنامه و استراتژی،مورد توجه قرار گیرد زیرا در غیر این صورت،کار به امری تشریفاتی تبدیل می‌شود.

این عضو هیئت انتخاب بخش نمایشنامه‌نویسی در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان تأکید کرد:با توجه به اینکه مخاطب کودک و نوجوان ما و این دسته از فعالان تئاتری هنوز جدی گرفته نمی‌شوند،برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان،بسیار حائز اهمیت است و برخلاف آنچه که برخی فکر می‌کنند،مخاطبان کودک و نوجوان بسیار مهم‌تر از بزرگسالان هستند،زیرا این گروه،شهروندان آینده هستند و تئاتر مناسب می‌تواند از آن‌ها شهروندانی فهیم‌تر و مسئول‌تر بسازد. نکته دیگر این است که کودکان و نوجوانان امروز،مصرف‌کنندگان آینده فرهنگ و تماشاگران آینده تالارهای نمایش ما هستند،بنابراین با تولید آثار جذاب و خاطره‌انگیز،بازار تولید آثار تئاتری نیز،می‌تواند تضمین شود.

جلالی‌پور ادامه داد:به نظر می‌رسد برای حفظ کیفیت آثار،حداقل در بخش نمایشنامه‌نویسی،باید دو بخش حرفه‌ای و عمومی تعیین شود،زیرا در وضعیت فعلی بسیاری از افراد حرفه‌ای،یا حداقل کسانی که تجربه بیشتری در نمایشنامه‌نویسی دارند،از ورود به رقابت خودداری می‌کنند،بنابراین طبقه‌بندی این بخش می‌تواند فضایی برای ورود افراد حرفه‌ای‌تر نیز فراهم کند.

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان،با هدف تقویت مهارت،رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش،از اول تا ششم تیرماه سال ۱۴۰۱ به دبیری امیر مشهدی عباس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان،اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،انجمن هنرهای نمایشی ایران و دیگر سازمان‌ها و نهادهای استان همدان،با شعار «تئاتر،پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود.

مشروح اخبار بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان را می‌توانید از سایت جشنواره به نشانیhttps://icy.theater.ir/fa/ دنبال کنید.
مطالب مرتبط

همراه با بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان

حمید کیانیان: اجرای نمایش «خانم خزوک» ادای احترام به جبار باغچه‌بان است
همراه با بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان

حمید کیانیان: اجرای نمایش «خانم خزوک» ادای احترام به جبار باغچه‌بان است

کارگردان نمایش «خانم خزوک»، حضور هنرمندان توانیاب در بخش تئاتر فراگیر بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را امیدوارکننده خواند و گفت: خوشبختانه در این دوره با حرکت بزرگی که دبیر جشنواره دنبال کردند، آثار این هنرمندان نیز نظیر سایر حوزه‌ها دیده خواهد شد.

|

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور:
تئاتر باید در سبد فرهنگی خانواده ها قرار بگیرد.

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور:
تئاتر باید در سبد فرهنگی خانواده ها قرار بگیرد.

مدیر کل هنرهای نمایشی کشور به همراه دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در سفر یک روزه به همدان از سالن های برگزاری جشنواره بازدید کردند. نشست با سرپرستان گروه‌های نمایشی، دیدار با  مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری همدان و جلسه با رئیس و مدیران ...

|

مسئول فنی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر همدان مطرح کرد؛

همدان از امکانات  خوبی برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان برخوردار است  سالن‌های شهر نیازمند افزایش تجهیزات هستند
مسئول فنی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر همدان مطرح کرد؛

همدان از امکانات خوبی برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان برخوردار است / سالن‌های شهر نیازمند افزایش تجهیزات هستند

مسئول فنی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، گفت: استان همدان نسبت به بسیاری از استان‌های بزرگ و کلان کشور، برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، مناسب است و تمامی مشکلات موجود در آن نسبت به سایر استان‌های کشور، کمتر است زیرا مردم و مدیران این شهر، به ...

|

احمد بیگلریان: ضرورت سرمایه‌گذاری بر نمایشنامه‌نویسی کودک احساس می‌شود

احمد بیگلریان: ضرورت سرمایه‌گذاری بر نمایشنامه‌نویسی کودک احساس می‌شود

عضو هیئت داوران بیست و هفتمین جشنواره تئاتر بین‌المللی کودک و نوجوان همدان گفت: ضرورت سرمایه‌گذاری بر نمایشنامه‌نویسی کودک احساس می‌شود و با شکل‌گیری یک بانک نمایشنامه در کنار جشنواره، شاهد توسعه بیشتر تئاتر کودک خواهیم بود.

|

علی‌رضا آقایی: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان محلی برای آموزش والدین و تربیت نسل آینده است

علی‌رضا آقایی: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان محلی برای آموزش والدین و تربیت نسل آینده است

عضو هیئت انتخاب بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان معتقد است؛ تئاتر کودک و نوجوان تأثیری دو سویه بر خانواده دارد، زیرا والدین آموزش مورد نیاز و روش‌های تربیتی را دریافت می‌کنند و کودکان و نوجوانان می‌توانند برداشت‌های مورد نیاز خود را برای زندگی آینده ...

|

زهرا صبری: جشنواره، بازبینی مسیر یک‌ ساله تئاتر کودک و نوجوان کشور است

زهرا صبری: جشنواره، بازبینی مسیر یک‌ ساله تئاتر کودک و نوجوان کشور است

زهرا صبری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان را عنصر مهمی در این عرصه خواند و گفت: در این جشنواره، همه ما از مسیر یک‌ ساله تئاتر کودک و نوجوان آگاه می‌شویم و می‌توانیم برداشت‌ها، اندیشه‌ها، اهداف و تمام ابعاد کار هنرمندان تئاتری را در این زمینه مشاهده کنیم.

|

زهره بهروزی‌نیا: توجه به تئاتر در مدارس ضروری است

برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان گام مهمی در راستای حمایت از تئاتر است
زهره بهروزی‌نیا: توجه به تئاتر در مدارس ضروری است

برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان گام مهمی در راستای حمایت از تئاتر است

عضو هیئت انتخاب بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، برگزاری این رویداد را عامل مهمی در شناخت تئاتر توسط اقشار مختلف خواند و گفت: تئاتر یک هنر انسان ساز است که می‌تواند در تربیت نسل آینده، نقش به سزایی را بازی کند از این رو توجه به هنر نمایش در مدارس ضروری ...

|

نظرات کاربران