در حال بارگذاری ...
 • روایت حامد زحمتکش از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

  حتی یک تماشاخانه به جشنواره اضافه نشده است / سیستم تلویزیون محبوب کشی است

  حامد زحمتکش گفت: جشنواره همدان بیشتر جنبه فستیوال و مهمانی دارد و من عنوان جشنواره بر آن نمی‌گذارم، بلکه فکر می‌کنم این گردهمایی هرسال به واسطه چند روز می‌تواند این‌گونه نمایشی را زنده نگه دارد.

   

  به گزارش روابط عمومی بیستو ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان  به نقل از هنرآنلاین

  نمایش "مبارک و قالیچه پرنده" به نویسندگی و کارگردانی حامد زحمتکش در بخش کودک بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان روی صحنه رفته است. این اثر از آثار تولیدی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان است.

  حامد زحمتکش در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره اینکه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان چقدر توانسته است جریان‌سازی کند، بیان کرد: از نظر من جشنواره همدان بیشتر جنبه فستیوال و مهمانی دارد و من عنوان جشنواره بر آن نمی‌گذارم، بلکه فکر می‌کنم این گردهمایی هرسال به واسطه چند روز می‌تواند این‌گونه نمایشی را زنده نگه دارد. 

  این کارگردان همچنین درباره فضای رقابتی و غیررقابتی جشنواره عنوان کرد: جشنواره برای بچه‌هایی که در این حوزه فعال‌اند به یک انگیزه تبدیل شده است. من دوستانی دارم که سه دهه از عمرشان گذشته و بالای یک دهه در حوزه تئاتر کودک و نوجوان هستند و همچنان دغدغه جایزه دارند. آنها بیشتر به این فکر می‌کنند که در طول سال چگونه کار کنند تا جایزه بگیرند نه اینکه تماشاگر نمایش‌شان را دوست داشته باشد که این نگاه صد در صد منفی است. جشنواره رقابتی انگیزه منفی ایجاد می‌کند و ماجراها و حواشی دارد که باعث می‌شود عده‌ای همیشه سوال داشته باشند که چرا به آنها جایزه تعلق نگرفته است. 

  او در پاسخ به این پرسش که چرا جشنواره تئاتر کودک و نوجوان هنوز متولی ندارد که نیازسنجی‌های لازم در این حوزه را بررسی کند؟ اظهار کرد: حدود چهار یا پنج سال پیش نکته‌ای مطرح شد که خانه تئاتر کودک و نوجوان در همدان به عنوان دبیرخانه دائمی جشنواره باشد ولی در حد ایده مسکوت ماند. این طرح مسئله که یک خانه تئاتر کودک و نوجوان تاسیس شود، ایجاد شد اما دیگر اتفاقی نیفتاد. اداره کل هنرهای نمایشی اکنون متولی جشنواره است و نهادهای دیگری هم هستند که فکر می‌کنند به عنوان متولی موثر هستند؛ مثلا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌گوید من به عنوان قدیمی‌ترین نهاد فعال در حوزه تئاتر کودک و نوجوان فعالیت داشته‌ام و یا همدان که فکر می‌کند سهم دارد؛ کافی است مطرح شود جشنواره دوره‌ای در شهرهای دیگر برگزار شود و همدان احتمالا اجازه نخواهد داد.

  زحمتکش درباره اینکه جشنواره همدان به چه امکاناتی لازم است مجهز شود؟ اظهار کرد: من ۴ سال است که به جشنواره می‌آیم. در این شهر یک تماشاخانه مدرن ساخته شده است ولی برای شهرداری است و تا به حال برای جشنواره از آن استفاده نشده است. سالن‌ها هر سال همان است که بود و تغییری ندارد حتی مشکل پرژکتور و بالابر دارد و من در بیشتر مواقع تجهیزات لازم را از تهران آورده‌ام. 

  زحمتکش در ادامه همکاری با تلویزیون و اینکه چرا برنامه‌ای در آن ندارد اظهار کرد: دو سال است با تلویزیون کار نمی‌کنم چون سیستم آن سیستم محبوب‌کشی است و عمده فعالیتش تحقیر است. این تحقیر از اینکه حق و حقوقت را به اندازه ندهند تا بی‌احترامی به شما را شامل می‌شود. 

  او ادامه داد: هدف من از کار، کودکی کردن است و به نفع کودکی کار می‌کنم. در اجرای عموم و جشنواره هم همین هدف را دنبال می‌کنم و یک مجموعه تلویزیونی آنقدر اهمیت ندارد که خود کودکی اهمیت دارد. 

  زحمتکش در پایان در بیان آرزوی خود برای تئاتر کودک و نوجوان تصریح کرد: آرزو دارم تئاتر کودک و نوجوان به اندازه بشکه‌های نفت که در روز تولید می‌شود اهمیت پیدا کند و تئاتر کودک دغدغه شود چون سرزمین ما به واسطه بچه‌ها به جایی می‌رسد و اگر کاری نکنیم، معلوم نیست یک نسل دیگر پشت سر ما چه می‌گویند.

  بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۶ تا ۲۱ آبان‌ماه با شعار "تئاتر، کودک، طبیعت" در همدان برگزار خواهد شد.
  مطالب مرتبط

  کارگردان بخش مسابقه کودک

ترکیبی از تئاتر عروسکی ایران و فرانسه در جشنواره تئاتر کودک
  کارگردان بخش مسابقه کودک

  ترکیبی از تئاتر عروسکی ایران و فرانسه در جشنواره تئاتر کودک

  کارگردان نمایش «مبارک و قالیچه پرنده» در جشنواره تئاتر کودک گفت: در این نمایش سعی کردم هم اصالت ایرانی را با تکنیک تئاتر خیمه شب بازی حفط کنم و هم ترکیبی از تئاتر عروسکی کاغذی فرانسه را داشته باشم.

  |

  در گفتگو با مهر مطرح شد؛

خاطرات «باغچه‌بان» تئاتری‌ها کودکان ناشنوا چگونه روی صحنه آمدند؟
  در گفتگو با مهر مطرح شد؛

  خاطرات «باغچه‌بان» تئاتری‌ها/ کودکان ناشنوا چگونه روی صحنه آمدند؟

  پروانه باغچه‌بان فرزند زنده‌یاد جبار باغچه‌بان است که بعد از پدر، عمر خود را صرف آموزش تئاتر به کوکان ناشنوا کرد؛ او خاطرات و تجربیات متفاوت خود در همراهی با کودکان ناشنوا را مرور می‌کند.

  |

  ناصر آویژه :

جشنواره تئاتر کودک همدان میتواند دو سالانه باشدبی طرفی این جشنواره باید حفظ شود
  ناصر آویژه :

  جشنواره تئاتر کودک همدان میتواند دو سالانه باشدبی طرفی این جشنواره باید حفظ شود

  بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون عنوان کرد: درباره جریان سازی جشنواره باید دید متولیان جشنواره تا چه حد انتظاراتشان از اهداف و رویکردها برآورده شده است. من به عنوان هنرمند معتقدم در برخی دوره ها جشنواره افت داشته است.

  |

  پریسا مقتدی :

تئاتر کودک و نوجوان یکی از دروس اصلی مدارس باشد
  پریسا مقتدی :

  تئاتر کودک و نوجوان یکی از دروس اصلی مدارس باشد

  کارگردان و بازیگر تئاتر، نقش هنر نمایش در تربیت و پرورش کودکان و نوجونان در مسیر آمادگی پذیرش نقش‌های اجتماعی در جامعه را غیرقابل‌انکار دانست و گفت: تئاتر کودک و نوجوان باید یکی از دروس اصلی مدارس باشد.

  |

  در بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

داوود کیانیان: رقابت در جشنواره تئاتر کودک، آنها را از هم دور می‌کند
  در بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

  داوود کیانیان: رقابت در جشنواره تئاتر کودک، آنها را از هم دور می‌کند

  پیشکسوت حوزه تئاتر کودک و نوجوان در جریان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بر این باور است که رقابت در جشنواره‌ها موجب دور شدن کودکان از یکدیگر می‌شود.

  |

  سوت پایان

برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان در مراسم اختتامیه معرفی شدند.
  سوت پایان

  برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان در مراسم اختتامیه معرفی شدند.

  بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان برگزیدگان خود را شناخت به گزارش روابط عمومی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، آیین اختتامیه جشنواره بیست و ششم صبح روز سه‌شنبه 21 آبان‌ماه در سالن مجتمع ابن سینا برگزار شد. 

  |

  ایران تئاتر 7 اثر حاضر دربخش نوجوان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را معرفی می‌کند

رویاهای کودکانه با ابوالقاسم فردوسی و عطار نیشابوری
  ایران تئاتر 7 اثر حاضر دربخش نوجوان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را معرفی می‌کند

  رویاهای کودکانه با ابوالقاسم فردوسی و عطار نیشابوری

  ایران تئاتر در سلسله گزارش هایی به تفکیک به معرفی آثار راه یافته در هر بخش از بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان پرداخته است. در اولین گزارش از این مجموعه هفت نمایش راه‌یافته به بخش نوجوان جشنواره معرفی می شود.

  |

  نظرات کاربران