در حال بارگذاری ...
 • در بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

  پیشکسوتان تئاتر کودک خواهان راه‌اندازی رشته دانشگاهی این رشته هستند

  احترام برومند، ناصر آویژه، داوود کیانیان و جواد انصافی خواهان برپایی رشته تئاتر کودک در فضای دانشگاهی شدند. این رشته با وجود اصرارها راه‌اندازی نشده است.

   

   

  به گزارش روابط عمومی بیست وششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان به نقل از خبرگزاری تسنیم، در سال‌های اخیر هما جدیکار و فریندخت زاهدی، از اساتید شناخته‌شده دانشگاه تهران تلاش‌هایی برای برپایی رشته تئاتر کودک در دانشگاه تهران داشتند؛ اما این حرکت هنوز به بار ننشسته‌ است. در دوره اخیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان، پیشکسوتان و استاتید تئاتر کودک بار دیگر بر اهمیت راه‌اندازی این رشته گفته‌اند.

   

  احترام برومند درباره راه‌اندازی رشته تئاتر کودک و نوجوان در دانشگاه بیان کرده است: حتماً ضرورت دارد که این رشته در دانشگاه‌ها اضافه شود. ما اکنون کلی مؤسسات خصوصی و علمی کاربردی و غیرانتفاعی داریم که می‌توانند این رشته را راه‌اندازی کنند. مسئولان دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه تهران، سوره و... نیز احتمالاً این ضرورت را حس کرده‌اند دوره‌هایی مختص تئاتر کودک و نوجوان و حتی تئاتر آیینی و سنتی و حتی رشته‌های دیگر برای متخصصان هر حوزه اضافه شود. دوستانی که اکنون کار تئاتر کودک و نوجوان را انجام می‌دهند بیشترشان تحصیلات آکادمیک دارند و تحقیقات و تجاربی داشته‌اند و می‌توان از آنها کمک گرفت و این رشته را هم در کارشناسی و هم در ارشد راه‌اندازی کرد.

  ناصر آویژه که عمر هنری خود را صرف تولید نمایش‌های حوزه کودک کرده است، در این باره که چقدر لزوم راه‌اندازی رشته تئاتر کودک و نوجوان در دانشگاه‌ها احساس می‌شود، گفت: خلاء این رشته خیلی زیاد احساس می‌شود؛ چون لازم است فارغ‌التحصیلانی از این رشته‌ها حضور داشته باشند که با وردشان به بازار کار، هم دانش و هم تجربه را در کنار هم به‌دست بیاورند.

  وی با اشاره به آسیب‌شناسی این رویداد بیان کرد: ممکن است راه‌اندازی این رشته آسیب‌هایی هم داشته باشد؛ چون قرار است برای اولین بار رخ دهد و لازم است استادان در فضای لازم قرار بگیرند. البته فکر می‌کنم اگر لزوم تأسیس رشته باشد و استادان این حوزه مشغول به کار شوند، از 10 استاد یک نفر هم امثال من باید باشند؛ چون سال‌ها به‌صورت تجربی در این حوزه کار کرده‌ایم. خود من اکنون کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی هستم و تجربه و دانش را با هم آمیخته‌ام. یک ویژگی راه‌اندازی رشته دانشگاهی این است که خیلی از کسانی که وارد حوزه کار کودک شده‌اند می‌توانند از این طریق نیاز به دانش را در خود حس کنند.

  مهدی فرشیدی سپهر نیز در پاسخ به شروع مقطع این رشته در دانشگاه به مسأله مقطع تحصیلی آن می‌پردازد و می‌گوید: بهتر است که این رشته دانشگاهی از مقطع کارشناسی شروع شود؛ چون وابسته به حرفه‌های دیگر نیست. به همین دلیل این رشته باید از نقطه صفر آموخته شود.

   این کارگردان تئاتر ادامه داد: رشته تئاتر کودک و نوجوان وابسته به رشته‌هایی مثل تئاتر عروسکی نیست و نمی‌توان با لیسانس تئاتر عروسکی کارشناسی ارشد تئاتر کودک و نوجوان را ادامه داد. رشته تئاتر کودک و نوجوان نکات بسیاری در زمینه جامعه‌شناسی و روان‌شناسی و حتی رشته‌هایی مثل ریاضی و فیزیک دارد که باید از صفر آموخت.

  داوود کیانیان، نویسنده و کارگردان تئاتر درباره ضرورت راه‌اندازی رشته تئاتر کودک و نوجوان در دانشگاه بیان کرد: در اینکه راه‌اندازی چنین رشته‌ای ضرورت دارد هیچ شکی نیست چون حدود 100 سال است که در کشور ما در حوزه تئاتر کودک و نوجوان فعالیت می‌شود و ده‌ها گروه حرفه‌ای هستند که در این زمینه کار می‌کنند؛ فعالیت‌های متنوعی هم در مدارس، کانون پرورش فکری، حوزه هنری و... دارند که بسیار گسترده و متنوع است و لازم است که علاقه‌مندان این حوزه در دانشگاه بتوانند این رشته را به‌صورت آکادمیک مطالعه کنند.

  وی اضافه کرد: باید دنبال این سؤال بود که چرا با اینکه همه موافق راه‌اندازی این رشته هستند و ضرورت آن را می‌دانند اما هنوز اتفاقی صورت نگرفته است. فکر می‌کنم حدود 10 سال پیش به پیشنهاد دانشگاه تهران و با تلاش خانم هما جدیکار سمیناری برگزار و این مسئله به‌صورت جدی مطرح شد. برخی از مسئولان دانشگاه به دنبال این بودند که طرح درس‌ها نوشته شود و جلسات زیادی تشکیل شد و حتی بر سر اینکه این رشته از کارشناسی شروع شود یا ارشد بحث کردند. خود من فکر می‌کنم بهتر است که این رشته از کارشناسی راه‌اندازی شود چون هم به‌صورت پایه است و هم می‌تواند کارهای عملی آن بیشتر باشد و در مقطع کارشناسی ارشد هم بخش تئوری و پژوهشی آن غالب خواهد بود

  جواد انصافی پژوهشگر و نویسنده درباره ضرورت راه‌اندازی این رشته نیز بیان کرد: هم رشته تئاتر کودک و نوجوان و هم رشته‌های مرتبط را باید در دانشگاه‌ها راه‌اندازی کنند و از استادان متخصص هم بهره بگیرند. حتی رشته‌های مرتبط با نمایش‌های آیینی و سیاه‌بازی هم در دانشگاه‌ها وجود ندارد درحالی‌که همه اینها به علاقه‌مندان کمک می‌کند و می‌تواند تأثیرگذار باشد.

  با وجود چنین تلاش‌ها و اصرارهایی هنوز مشخص نیست چرا رشته تئاتر کودک وارد چرخه آموزشی نشده است. این مهم زمانی اهمیت می‌یابد که تئاتر کودک و نوجوان در این روزها بیشتر به سوی سرگرمی سوق یافته است و نقش تربیتی و آموزشی آن نادیده گرفته می‌شود.

   
  مطالب مرتبط

  در یک نشست مطرح شد:

دغدغه‌هایی برای راه‌اندازی یک رشته تئاتری «فن تئاتر را بیاموزیم»
  در یک نشست مطرح شد:

  دغدغه‌هایی برای راه‌اندازی یک رشته تئاتری / «فن تئاتر را بیاموزیم»

  قطب‌الدین صادقی گفت: کاملا با ایجاد یک رشته دانشگاهی جدی و فنی در مورد تئاتر کودک و نوجوان موافقم و بر ایجاد آن از مقطع کارشناسی تاکید می‌کنم. یعنی به دانشجویان تکنیک بیاموزیم و نه حرف‌های بزرگ بی‌سروته که به دردشان نمی‌خورد و نمی‌توانند به یک لحظه بازیگری، یک لحظه ...

  |

  یک پژوهشگر و مدرس تئاتر

آقاعباسی : ایجاد رشته تئاتر کودک و نوجوان در دانشگاه‌ها از واجب‌ترین کارها است
  یک پژوهشگر و مدرس تئاتر

  آقاعباسی : ایجاد رشته تئاتر کودک و نوجوان در دانشگاه‌ها از واجب‌ترین کارها است

  یدالله آقاعباسی، پژوهشگر و استاد تئاتر می‌گوید آموزش‌های حال حاضر پراکنده و باری به‌هر جهت است و در صورت تصویب این رشته، تئاتر کودک و نوجوان و به تبع آن تئاتر بزرگسال منتفع خواهند شد.

  |

  یک مدرس دانشگاه مطرح کرد

در دانشگاه‌ها رشته تئاتر کودک و نوجوان نداریم!
  یک مدرس دانشگاه مطرح کرد

  در دانشگاه‌ها رشته تئاتر کودک و نوجوان نداریم!

  یک مدرس دانشگاه و عضو هیئت‌ علمی دانشکده هنرِ دانشگاه سوره، مولف و پژوهشگر می‌گوید: ما چطور می‌توانیم در مورد جشنواره تئاتر کودک و نوجوان صحبت کنیم، در حالی که چنین رشته‌ای در دانشگاه‌های‌مان وجود ندارد و آیا این وجود نداشتن ضدِ شکوفایی‌ای که به دنبالش هستیم، نیست؟

  |

  در گفتگو با مهر مطرح شد؛

خاطرات «باغچه‌بان» تئاتری‌ها کودکان ناشنوا چگونه روی صحنه آمدند؟
  در گفتگو با مهر مطرح شد؛

  خاطرات «باغچه‌بان» تئاتری‌ها/ کودکان ناشنوا چگونه روی صحنه آمدند؟

  پروانه باغچه‌بان فرزند زنده‌یاد جبار باغچه‌بان است که بعد از پدر، عمر خود را صرف آموزش تئاتر به کوکان ناشنوا کرد؛ او خاطرات و تجربیات متفاوت خود در همراهی با کودکان ناشنوا را مرور می‌کند.

  |

  روایت حامد زحمتکش از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

حتی یک تماشاخانه به جشنواره اضافه نشده است سیستم تلویزیون محبوب کشی است
  روایت حامد زحمتکش از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

  حتی یک تماشاخانه به جشنواره اضافه نشده است / سیستم تلویزیون محبوب کشی است

  حامد زحمتکش گفت: جشنواره همدان بیشتر جنبه فستیوال و مهمانی دارد و من عنوان جشنواره بر آن نمی‌گذارم، بلکه فکر می‌کنم این گردهمایی هرسال به واسطه چند روز می‌تواند این‌گونه نمایشی را زنده نگه دارد.

  |

  ناصر آویژه :

جشنواره تئاتر کودک همدان میتواند دو سالانه باشدبی طرفی این جشنواره باید حفظ شود
  ناصر آویژه :

  جشنواره تئاتر کودک همدان میتواند دو سالانه باشدبی طرفی این جشنواره باید حفظ شود

  بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون عنوان کرد: درباره جریان سازی جشنواره باید دید متولیان جشنواره تا چه حد انتظاراتشان از اهداف و رویکردها برآورده شده است. من به عنوان هنرمند معتقدم در برخی دوره ها جشنواره افت داشته است.

  |

  پریسا مقتدی :

تئاتر کودک و نوجوان یکی از دروس اصلی مدارس باشد
  پریسا مقتدی :

  تئاتر کودک و نوجوان یکی از دروس اصلی مدارس باشد

  کارگردان و بازیگر تئاتر، نقش هنر نمایش در تربیت و پرورش کودکان و نوجونان در مسیر آمادگی پذیرش نقش‌های اجتماعی در جامعه را غیرقابل‌انکار دانست و گفت: تئاتر کودک و نوجوان باید یکی از دروس اصلی مدارس باشد.

  |

  در بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

داوود کیانیان: رقابت در جشنواره تئاتر کودک، آنها را از هم دور می‌کند
  در بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

  داوود کیانیان: رقابت در جشنواره تئاتر کودک، آنها را از هم دور می‌کند

  پیشکسوت حوزه تئاتر کودک و نوجوان در جریان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بر این باور است که رقابت در جشنواره‌ها موجب دور شدن کودکان از یکدیگر می‌شود.

  |

  نظرات کاربران